Clean Clean MicrosoftInternetExplorer4

Grb_na_List.jpg (32587 bytes)

mpc%20vo%20poz.jpg (12847 bytes)

 

 

Осветување на фреска на Господ Исус Христос- Стерлинг Хајтс, САД

 

 

Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Американско-канадски г.Методиј, на 23. Септември, благоизволи да богослужи и проповеда во Македонската Православна Црква Раѓање на Пресвета Богородица во Стерлинг Хајтс,  Мичиген, САД  а во сослужение на повеќе свештенослужители и голем број македонски православни верници од Детроитската метропола.

По отслужената Света Архиерејска Литургија се изврши и осветување на ново насликаната надворешна фреска со ликот на нашиот Господ Исус Христос.

Известува
Протојереј Митко Попоски

 

back.gif (1338 bytes)

Makedonska Pravoslavna Crkva