Grb_na_List.jpg (32587 bytes)

mpc%20vo%20poz.jpg (12847 bytes)

 

 

Архиерејска Божествена Литургија во Детроит (06.07.2007)

 

http://www.mpc.org.mk/shim.gifНа 01. 07. 2007 година, во петтата недела по Педесетница, кога Светата Православната Црква го празнува денот на светиот маченик Леонтиј, во храмот посветен на Успението на Пресвета Богородица во Стерлинг Хајнц - Детроит, Неговото Високопреосвештенство Митрополитoт Американско-канадски г. Методиј отслужи Архиерејска Божествена Литургија. После Светата Литургија, според традицијата на оваа Црковна општина, беше пресечен и славскиот колач во чест на преподобен Наум Охридски Чудотворец.

 

                 

 

 

                  

 

 

                 

известува: ѓакон Стеван Барјактаров

 

back.gif (1338 bytes)

Makedonska Pravoslavna Crkva