Grb_na_List.jpg (32587 bytes)

mpc%20vo%20poz.jpg (12847 bytes)

 

 

Архиерејска Божествена Литургија во Охрид (09.05.2010)

Охрид, 9 мај 2010

Во петтата недела после Пасха, кога Православната црква си спомнува за чудотворното излекување на слепородениот, се отслужи Архиерејска Божествена Литургија во црквата Успение на Пресвета Богородица во Охрид. На Литургијата чиноначалствуваше Неговото Високопреосвештенство, Митрополитот Преспанско - пелагониски г. Петар во сослужение со надлежниот Митрополит Дебарско - кичевски, г. Тимотеј. Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан заедно со Архиепископите Јарославски и Ростовски г. Кирил, и Филиополски г. Нифон присуствуваа на Божествената Литургија.

Верниот народ се причести со Светите Христови Тајни.

 

                 

 

                  

 

                

 

                

 

                

 

Известува: Александар Божинов

 

back.gif (1338 bytes)

Makedonska Pravoslavna Crkva